Bugün:12/06/2024

TÜRSAB – TUREB TOPLANTI YAPTI 600 YENİ REHBER GELİYOR

Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) yönetimi, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya ile seyahat acentalarının ve rehberlerin yaşadığı sorunların çözümü için bir araya geldi. Toplantıya TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, TUREB Başkanı Suat Tural, TUREB Başkan vekili ve İRO Başkanı Sedat Bornovalı, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Halil Kalay, TUREB Yönetim Kurulu Üyeleri Ozan Sayın, Adem Biçer, Serhan Güngör, TÜRSAB Genel Sekreteri Melike Ertekin, Stratejik Planlama, Koordinasyon ve Pazarlama Grup Başkanı Levent Demirel, Medya ve Bilgi Teknolojileri Grup Başkanı Mesut Kanat katıldı.

 TÜRSAB TALEP ETTİ TUREB 600 YENİ REHBERİ TURİZME KAZANDIRMAK İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Rehber sayısının yetersizliğini sık sık dile getiren TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, toplantıda seyahat acentalarının turlarda rehber bulmak için yaşadığı sorunları bir kez daha gündeme taşıdı. TUREB Başkanı Suat Tural, TÜRSAB’dan gelen talepleri dikkatle değerlendirdiklerini ve rehber açığını kapatmak için harekete geçtiklerinin müjdesini verdi. Tural, TÜRSAB’dan gelen talepler üzerine rehber sayısını artırmak için yeni bir yabancı dil sınavı yapılacağını belirtti. 2-6 Eylül 2019 tarihlerinde yapılacak yabancı dil sınavı sonrasında 600 yeni rehberin farklı dillerde kokart almak için sınava gireceğinin bilgisini verdi. Sınav sonrası 600 yeni rehber farklı dillerde rehberliğe başlayacak.

TUREB Başkanı Suat Tural, her yıl 50’den fazla üniversiteden 2.000 civarında mezun olduğunu ancak bunların 500’ü kadarının profesyonel rehber olarak mesleğe başladığının bilgisini de paylaştı.

TÜRSAB VE TUREB NADİR DİLDE EĞİTİM ALAN REHBER ADAYLARINA BURS VERECEK

TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, seyahat acentalarının özellikle nadir konuşulan dillerde rehber bulma konusunda yaşadığı sıkıntıları dile getirerek çözüm önerilerinde bulundu. Görüşmede nadir dillerde rehber sayısını artırmak amacıyla TÜRSAB ve TUREB’in üniversitelerle iş birliğine gitmesi kararı alındı. TÜRSAB ve TUREB üniversitelerle iş birliğine giderek nadir dilde eğitim alan rehber adaylarına maddi destek sağlayarak burs verecek. Ayrıca rehber yetiştiren üniversitelere de farklı dillerde rehberliği teşvik etmek amacıyla maddi destek verilmesi kararı alındı.

Acentalardan gelen rehber ücretleri ile ilgili şikayetleri TUREB heyetine ileten TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya konu hakkında yeni bir düzenlemeye gidilmesini talep etti.

Toplantıda seyahat acentalarının yaşadığı Türkçe rehber ihtiyacı da TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya tarafından gündeme getirildi.

TUREB Başkanı Suat Tural, özellikle atlatılan kriz yıllarıyla birlikte sürekli artan sayıda rehberin iç piyasada Türkçe çalıştığını dile getirdi ve önceki dönemlerin aksine mevcut rehberlerin tümünün Türkçe hizmet vermeye başladığını ifade etti.

300 REHBER LİSANSLARINA DOĞU ANADOLU BÖLGESİ’Nİ EKLEMEK İÇİN EĞİTİM TURUNA ÇIKIYOR

TUREB Yönetim Kurulu Üyeleri, Kars ve Doğu Ekspresi turlarına gelen yoğun talebi karşılamak için atılan adımlar hakkında da bilgi verdi. Rehberlerin ve rehber adaylarının ruhsatnamelerine Doğu Anadolu bölgesini de eklemesi için eğitim turu düzenleneceği bilgisi verildi. 19-26 Ağustos’ta yapılacak eğitim turuna 200 öğrenci 150 rehberin katılması planlanıyor. Eğitim turu sonrasında 300 kadar rehber lisanlarına Doğu Anadolu Bölgesini ekleyecek. Böylece özellikle kış aylarında yoğun talep gören Doğu Anadolu turları için rehber sayısının artacağı belirtildi.

Share

Bir cevap yazın