Bugün:12/06/2024

Türk Hava Yolları’nın ağustos ayı doluluk oranı yüzde 84,8 olarak gerçekleşti.

Türk Hava Yolları ağustos ayı yolcu ve kargo trafik sonuçlarını açıkladı. Bayrak taşıyıcı, havacılık sektöründe küresel ölçekte yaşanan talep azalmasına rağmen yüzde 84,8 doluluk oranına ulaştı.

Dünyanın en çok ülkesine tek merkezden bağlantı imkanı sunan küresel taşıyıcının dıştan dışa transfer yolcu sayısı ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,4 artarak rekor düzeyde gerçekleşti.

Dünyada en iyi beş hava kargo markasından biri olma hedefine Turkish Cargo markasıyla ilerleyen bayrak taşıyıcı, ağustos ayında taşıdığı kargo-posta hacmini ise geçtiğimiz yılın ayına göre yüzde 11,5 artırdı. Bayrak taşıyıcı, hava kargo pazarında çift haneli büyüme sürecini yeni evinde de sürdürüyor.

Ağustos 2019 Trafik Sonuçları Değerlendirmesine Göre;

  • Ağustos ayı toplam doluluk oranı %84,8 olarak gerçekleşti. Dış Hat doluluk oranı %84,3 olarak gerçekleşirken, iç hat uçuşların doluluk oranı 0,7 puan artarak yüzde 88,4 oldu.
  • Dıştan dışa transfer yolcu sayısında %9,4’lik bir artış gerçekleşti.
  • Ağustos ayında taşınan Kargo ve Posta hacmi geçen yılın aynı dönemine göre %11,5 seviyesinde arttı. Kargodaki bu büyümeye %24,8 ile Kuzey Amerika, %12,2 ile Uzak Doğu ve %11,3 ile Avrupa katkı sağladı.
  • Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yolcu doluluk oranında Yurt İçinde 0,6 puan, Kuzey Amerika’da 0,4 puan, Uzak Doğu’da ise 0,3 puanlık artış gerçekleşti.

Ocak-Ağustos 2019 Trafik Sonuçları Değerlendirmesine Göre ise;

  • 2019 yılının ilk sekiz ayında yaklaşık 50 milyon yolcu taşınmıştır.
  • Dıştan dışa transfer yolcu sayısında %3,5’lik bir artış yaşanmıştır.
  • 2019 yılının ilk sekiz ayında toplam taşınan Kargo ve Posta geçen senenin aynı dönemine göre %10 artarak 985 bin tona ulaştı.

 

Türk Hava Yolları A.O.

Basın Müşavirliği

Share

Bir cevap yazın