Bugün:10/07/2024

KONYA-KARAMAN HIZLI DEMİRYOLU HATTINDA SONA GELİNDİ

İç Anadolu’yu Akdeniz Bölgesi’ne bağlayacak Konya-Karaman-Mersin hızlı demiryolu hattının ilk etabı olan Konya-Karaman bölümünün test sürüşlerine yılsonunda başlanması planlanıyor.

“Test sürüşleri yılsonu yapılacak”

İç Anadolu’yu Akdeniz Bölgesi’ne bağlayacak Konya-Karaman-Mersin hızlı demiryolu hattının ilk etabı olan Konya-Karaman bölümünün test sürüşlerine yılsonunda başlanması planlanıyor.

“İki şehir arası seyahat süresi 40 dakika”

İnşası devam eden hızlı demiryolu projeleri kapsamında saatte 200 kilometre hıza uygun, çift hatlı, elektrikli ve sinyalli hale getirilen 102 kilometrelik Konya – Karaman demiryolu hattı ile iki şehir arasındaki yolculuk süresi 1 saat 13 dakikadan 40 dakikaya düşecek.

Altyapı/üstyapı işleri tamamlanan, elektrifikasyon ve sinyalizasyon yapım çalışmaları devam eden Konya-Karaman hızlı demiryolu hattında yolcu taşımacılığının yanı sıra yük taşımacılığı da yapılacak.

Test sürüşlerine yılsonunda başlanması planlanan hatta yılda iki milyon yolcunun seyahat etmesi hedefleniyor.

Diğer taraftan, demiryolu hattının Karaman- Mersin (Yenice) kesiminin işletmeye alınmasıyla Mersin ile Konya ve Ankara arasında daha kısa ve daha hızlı bir ulaşım koridoru oluşturulacak. Yük taşımacılığı ve lojistik faaliyetlerinde önemli bir şehir olan Mersin daha da değer kazanacak.

“Hızlı tren Güneydoğu’ya kadar uzanacak”

Yüksek hızlı demiryolu hatlarıyla entegre olan hat ile Marmara, İç Anadolu, Ege ve Akdeniz, Güneydoğu bölgeleri arasındaki ulaşım önemli oranda kısalacak.

Karaman-Ereğli-Ulukışla-Yenice hızlı demiryolu hattının güney koridorunu oluşturan Mersin-Adana-Osmaniye-Kahramanmaraş-Gaziantep-Şanlıurfa hızlı demiryolu projelerine entegre edilmesiyle Güneydoğuya da hızlı ve rahat ulaşım mümkün hale gelecek.

Share

Bir cevap yazın