Bugün:10/07/2024

BTK İLE TÜRKİYE – GÜRCİSTAN YÜK TAŞIMASI YILLIK EN AZ 500 BİN TONA ÇIKACAK

Gürcistan Demiryolları Lojistik ve Terminal Yönetim Şirketi ile TCDD Taşımacılık AŞ heyetleri, Middle Corridor TITR ( Trans Caspian İnternational Transport Route – Orta Koridor) bağlantılı Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının daha da etkinleştirilmesi için 17 Haziran 2019 tarihinde Ankara’da biraraya geldi.

TCDD TAŞIMACILIK AŞ İLE GÜRCİSTAN DEMİRYOLLARI LOJİSTİK VE TERMİNAL YÖNETİM  ŞİRKETİ  ARASINDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI

Gürcistan Demiryolları Lojistik ve Terminal Yönetim Şirketi ile TCDD Taşımacılık AŞ heyetleri, Middle Corridor TITR ( Trans Caspian İnternational Transport Route – Orta Koridor) bağlantılı Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının daha da etkinleştirilmesi için 17 Haziran 2019 tarihinde Ankara’da biraraya geldi.

Gürcistan heyeti, toplantı öncesinde TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ve TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Erol Arıkan’a iadeyi ziyarette bulunurken, Türkiye ile Gürcistan demiryolları arasındaki işbirliği değerlendirildi.

“ Türkiye –Gürcistan işbirliği ile ekonomileri de daha da gelişecek”

Ziyaret sonrasında, Gürcistan Demiryolları Lojistik ve Terminal Yönetim Şirketi ve TCDD Taşımacılık AŞ arasında, Orta Koridor (Middle Corridor TITR) bağlantılı Bakü- Tiflis- Kars demiryolu hattının daha etkin ve verimli hale getirilmesine yönelik mutabakat zaptı, TCDD Taşımacılık AŞ toplantı salonunda imzalandı.

Gürcistan Demiryolları Lojistik ve Terminal Yönetim Şirketi ve TCDD Taşımacılık AŞ arasında imzalanan mutabakat zaptı çerçevesinde, Türkiye- Gürcistan ve Azerbaycan işbirliği ile hayata geçirilen ve son yapım aşamasında olan Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı üzerinden yapılan iki ülke arasındaki taşımaların yıllık en az 500 bin tona çıkarılmasına yönelik yol haritası belirlendi.

Gürcistan Demiryolları Lojistik ve Terminal Yönetim Şirketi Direktörü Lasha Akhalbedashvili ile TCDD Taşımacılık Lojistik Dairesi Başkanı Mehmet Altınsoy tarafından imzalanan mutabakat zaptı ile işbirliğinin daha da geliştirilmesi amaçlanıyor.

“ Demiryolu altyapı gelişecek, taşıma artacak”

Her iki ülkenin demiryolu şirketleri, demiryolları ve lojistik sistemi içerisinde stratejik ve ekonomik işbirliği yaparak transit taşıma potansiyellerini en üst seviyeye çıkartmayı, Gürcistan-Türkiye ikili ilişkilerinin gelişmesi ile ekonomilerine katkı sağlanmasını hedefliyor.

Her iki şirket birlikte uygulayabileceği projeleri belirleyerek hayata geçirmeyi, uluslararası demiryolu koridorlarının, intermodal terminallerin yükleme tesislerinin ve yükle ilgili diğer altyapıların geliştirilmesi konusunda işbirliği yapmayı da planlıyor.

Ayrıca, TCDD Genel Müdürlüğü ve Gürcistan Demiryolları tarafından işletilen terminallerin yükleme kapasitelerinin artırılması, ortak intermodal projelerin geliştirilmesi de amaçlanıyor.

Bilindiği üzere,  TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun başkanlığındaki heyet, Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Güzergahında işbirliğine ilişkin konuları görüşmüş,  BTK hattı üzerinden yük taşıma hacminin kısa vadede 1 milyon, orta vadede 3 ila 5 milyon tona çıkarılması,  yapılacak taşımaların demiryolu/denizyolu kombinasyonuyla taşınması konuları ele alınmış, BTK demiryolu hattında taşımalarının artırılması konusunda görüş birliğine varılmıştı.

Bu görüş birliği, 17 Haziran’da imzalanan mutabakat zaptı ile hayata geçirilmiş oldu.

Diğer taraftan, Gürcistan heyeti Pasifik Eurasia Lojistik Dış Ticaret AŞ’e de ziyarette bulunarak,  iki ülke arasındaki taşımaların geliştirilmesine yönelik olarak mutabakat zaptı imzaladı.

Share

Bir cevap yazın