Bugün:10/07/2024

İstanbul Film Festivali Hakkında Her Şey

Bu yıl 39. yaşını kutlayan İstanbul Film Festivali, 10-21 Nisan 2020 tarihlerinde gerçekleşecek. 

İKSV tarafından düzenlenen ve 1982 yılında bir sinema haftası olarak başlayan, İstanbul’un en köklü, Türkiye’nin ise en büyük sinema etkinliği İstanbul Film Festivali, bu yıl 10-21 Nisan 2020 tarihlerinde gerçekleşecek. Festivalin özel retrospektif bölümü ise bu yıl, ölümünün 40. yıl dönümünde dahi yönetmen Alfred Hitchcock’a ayrılacak. Festivalin Sinema Onur Ödülleri oyuncu Hümeyra ile yönetmen Birsen Kaya’ya, Sinema Emek Ödülü ise yapımcı ve dağıtımcı Seher Karabol’a verilecek.

Başvurular başladı

Programında her zamanki gibi uluslararası ve ulusal yarışmalar, tematik bölümler, retrospektiflere yer verecek ve bu yıl 39. yaşını kutlayacak olan İstanbul Film Festivali’nin başvuruları da başladı. Eventival sistemi üzerinden festivale 24 Ocak’a kadar buradan başvurabilirsiniz.

39. İstanbul Film Festivali’nin yarışmalı bölümleri arasında Uluslararası Yarışma ve Sinemada İnsan Hakları Yarışması yer alıyor. Türkiye Sineması bölümündeki filmler Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması başlıkları altında izleyicilerle buluşacak.

Festival yönetmeliğine göre İstanbul’da kamuya açık herhangi bir etkinlikte gösterilen veya vizyona çıkan uzun metrajlı kurmaca filmler yarışmalara kabul edilmiyor. Benzer şekilde DVD, VOD ya da streaming platformlarda yer alan filmler festival için değerlendirilmiyor. Ulusal Yarışmaya, 1 Ocak 2019’dan sonra çekilmiş uzun metrajlı kurmaca filmler katılabiliyor.

39. İstanbul Film Festivali Türkiye Sineması danışma kurulu, sinema yazarları Engin Ertan, Nil Kural, Kaan Karsan ve Esin Küçüktepepınar’dan oluşuyor. Ulusal Kısa Film Yarışması danışma kurulunda ise Aslı Ildır, Osman Nail Doğan ve Merve Ertufan yer alıyor.

Ulusal Yarışma’da büyük ödül olarak En İyi Film’e Altın Lale ile 200.000 TL değerinde para ödülü verilecek. Ulusal Yarışma’da festivalin kurucularından Onat Kutlar adına Jüri Özel Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Müzik dallarında da birer ödül verilecek. Festivalde ayrıca genç yaşta hayatını kaybeden yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman adına En İyi İlk Film Ödülü de verilecek.

Sinema Ödülleri belirlendi

Bu yıl 10-21 Nisan tarihlerinde düzenlenecek 39. İstanbul Film Festivali tarafından sinemaya gönül ve emek veren isimlere takdim edilecek Sinema Ödülleri’nin sahipleri belirlendi. Festivalin Sinema Onur Ödülleri oyuncu Hümeyra ile yönetmen Birsen Kaya’ya, Sinema Emek Ödülü ise yapımcı ve dağıtımcı Seher Karabol’a verilecek. Ödüller, 9 Nisan gecesi yapılacak 39. İstanbul Film Festivali Açılış Töreni’nde sunulacak.

Asiye Nasıl Kurtulur 39. İstanbul Film Festivali’nde

İstanbul Film Festivali, Türk sinemasının en önemli yapıtlarını yeniden sinemaya kazandırmaya devam ediyor. Bu yıl festivalin Sinema Onur Ödülü’nü alacak olan Hümeyra ile Müjde Ar’ın rol aldığı, Atıf Yılmaz’ın yönettiği 1987 yapımı Asiye Nasıl Kurtulur, restore ediliyor. Film, 39. İstanbul Film Festivali’nin “Dünden Bugüne Türk Klasikleri” bölümü kapsamında, yenilenmiş kopyasıyla yeniden beyaz perdede izleyiciyle buluşacak.

Festival, Alfred Hitchcock’u “Hitchcock Renkli” bölümüyle anıyor

Festivalin özel retrospektif bölümü ise bu yıl, ölümünün 40. yıl dönümünde dahi yönetmen Alfred Hitchcock’a ayrılacak. “Gerilim Ustası” Alfred Hitchcock’un renkli çektiği tüm filmler, kaçıranlar, özleyenler ve büyük ekranda görmek isteyenler için festivalde olacak.

39. İstanbul Film Festivali’nin özel bölümlerinden Hitchcock Renkli, yapıtları yalnızca sanat değil felsefe ve psikoloji alanlarına da konu edilen, “cinayeti ait olduğu yer olan eve geri döndüren”, dünya sinemasını ve çağdaş sinemacıları derinden etkileyen gerilim ustası bu efsane yönetmenin filmlerini beyaz perdede izleyememiş genç kuşakları sinemaya çağırıyor. Hitchcock’un, her biri bir başyapıt olan 15 uzun metrajlı, renkli filmin yenilenmiş kopyalarından gösterileceği seçki, yönetmenin filmografisine farklı bir açıdan yaklaşıyor.

“Hitchcock Renkli” bölümünde yer alacak filmler ise şöyle;

Ölüm Kararı / Rope (1948)
Kapri Yıldızı / Under Capricorn (1949)
Cinayet Var / Dial M for Murder (3D) (1954)
Arka Pencere / Rear Window (1954)
Kelepçeli Âşık / To Catch A Thief (1955)
The Trouble with Harry (1955)
Tehlikeli Adam / The Man Who Knew Too Much (1956)
Ölüm Korkusu / Vertigo (1958)
Gizli Teşkilat / North by Northwest (1959)
Kuşlar / The Birds (1963)
Hırsız Kız / Marnie (1964)
Esrar Perdesi / Torn Curtain (1966)
Topaz (1969)
Cinnet / Frenzy (1972)
Aile Oyunu / Family Plot (1976)

Kaynak: https://kultur.istanbul/istanbul-film-festivali-hakkinda-her-sey/

Share

Bir cevap yazın