Bugün:17/05/2024

Dünyanın En Büyük 15 Şehri

Bir sonraki kentsel kaçışınız için hazır mısınız? Bu heyecan verici destinasyonlar, dünya çapında oy almış yerler listesinde.

Bir şehri gerçekten harika yapan nedir? İz bırakan mimarisi, kendine özgü restoranları, zengin kültürel olanakları ve ilgi çekici dükkanları olan bir yer. İç içe geçmiş bir sokak hayatı, arkadaş canlısı bir nüfus ve doğa ile uyumlu bir ilişki eşit derecede önemlidir.

Dünyanın dört bir yanındaki seyahat deneyimlerini en iyi şehirler, adalar, yolcu gemileri, spa merkezleri, havayolları ve daha fazlası hakkındaki görüşleri toparlanarak oy aldığı liste. Okuyucular şehirleri görülmeye değer yerlerinden, kültürlerinden, yemeklerinden, arkadaşlıklarından, alışverişlerinden ve genel değerlerinden oyladılar.

2018 yılında Meksika listenin başında yer alıyor. Üst üste iki yıl, ülkenin orta yaylalarında sömürge vahası olan San Miguel de Allende ilk sırada yer alıyor. (2017 listemizin görünüşü ödüllerin 23 yıllık tarihinde birinciydi.) Bu arada, Oaxaca ikinci sıraya yükseldi ve Mexico City ilk 15’e tekrar hoş bir dönüş yapıyor. “Mexico City güzel” Aşırı kalabalık olması ve trafik bazen zorlu olsa da, kültür ve tarih rahatsızlıktan ağır basıyor. Yemekler olağanüstü ve gerçekten göz açıcı olabiliyor.

Hindistan ve Güneydoğu Asya, Hint gölündeki Udaipur kentinin romantik gölünü seçen gezginler üzerinde büyü yapmaya devam ediyor; Ubud, Bali’nin manevi merkezi; ve Tayland dağlarında yerleşmiş bir tapınak ve tuk-tuk şehri olan Chiang Mai. Chiang Mai, daha rahat bir his arıyorsanız, ziyaret etmek için harika bir şehir bol miktarda alışveriş ve restorana sahip ancak yeterince büyük değil.

Elbette, bazı şehirlerin asla modası geçmez. Floransa; Roma; Kyoto, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk 15’e giren tek şehir olan Charleston, Güney Carolina – burada yeniden ortaya çıkan dünyanın en iyi uzun ömürlüleri.

 

Dünyanın dört bir yanındaki gezginlerin tercih ettiği şehirlerin listesini görmek için okumaya devam edin.

15. Beyrut, Lebanon

Puan: 87.04

14. Istanbul

Puan: 87.09

13. Roma

Puan: 87.16

12. Cape Town

Puan: 87.63

11. Mexico City

Puan: 87.65

 

10. Charleston, South Carolina

Puan: 87.79

9. Chiang Mai, Tayland

Puan: 87.93

8. Hoi An, Vietnam

Puan: 88.09

7. Luang Prabang

Puan: Laos, 88.20

6. Florence

Puan: 88.29

5. Kyoto, Japan

Puan: 88.42

4. Ubud, Indonesia

Puan: 88.74

3. Udaipur, India

Puan: 89.31

2. Oaxaca, Mexico

Puan: 90.52

1. San Miguel de Allende, Mexico

Puan: 91.94

San Miguel de Allende’nin dünyanın en iyi şehirleri listesine üst üste iki yıl boyunca ulaşması şaşırtıcı değil. Renkli, çiçeklerle süslenmiş mimarisi ve parke taşlı caddeleriyle San Miguel, bir köy hissine sahip, ancak geniş sanatçı popülasyonu kozmopolit bir hava veriyor. “Yerel esnaf el sanatları, mücevher ve sanat satan birçok mağaza var. Fazladan bir bavul getirin! ”

Share

Bir cevap yazın