Bugün:10/04/2024

CoronaVirüsü Hakkında Pekin Büyük Elçiliği Açıklaması

Çin’de Ortaya Çıkan Yeni Koronavirüs Türü / Hubei Eyaleti’nden Ayrılmak Isteyen Vatandaşlarımız Saygıdeğer Vatandaşlarımız,

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan şehrinde ortaya çıkan, “2019-nCoV” adlı yeni koronavirüse ilişkin olarak Pekin Sağlık Komisyonu’nun belirlediği Pekin şehrinde başvurulabilecek sağlık kuruluşlarının listesi aşağıda sunulmaktadır.

Çin genelinde sağlık hattı numarası 12320, Pekin için 1012320’dir.

Saygıyla duyurulur.

T.C. Pekin Büyükelçiliği

2019-nCoV_RehberiV1.pdf

Çin’de Ortaya Çıkan Yeni Koronavirüs Türü / Hubei Eyaleti’nden Ayrılmak Isteyen Vatandaşlarımız

 

Saygıdeğer Vatandaşlarımız,

Hubei Eyaleti’nde ve özellikle yeni koronavirüs türünün ortaya çıktığı Wuhan’da yaşayan vatandaşlarımızın, eyaletten ayrılmalarını sağlamak üzere, Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ve Hubei Eyaleti yerel yönetimiyle eşgüdüm sağlanmaktadır.

Bu çerçevede; başta Wuhan olmak üzere anılan eyalette yaşayan vatandaşlarımızdan, eyaletten ayrılmayı arzu edenlerin, Çin resmi makamlarıyla paylaşılmak üzere aşağıdaki bilgileri eksiksiz olarak Büyükelçiliğimize (embassy.beijing@mfa.gov.tr+86 152 01 30 94 12) iletmeleri önemle rica olunur:

-Adı-Soyadı

-Doğum Tarihi

-Cinsiyeti

-Pasaport Numarası

-Araç plaka numarası ve modeli (Araç sahibi vatandaşlarımız için)

-Eyaletten ayrıldıktan sonra Çin’de seyahat edilmesi öngörülen şehir

-İrtibat bilgileri (Açık adres, cep telefonu numarası ve e-posta adresi)

Saygıyla duyurulur.

T.C. Pekin Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

Çin Halk Cumhuriyetinde Yaşayan Değerli Vatandaşlarımız,

Türkiye Cumhuriyeti’nin Çin Halk Cumhuriyeti nezdindeki Büyükelçisi olarak göreve başladığım 1 Aralık 2017 tarihinden bu yana, iki kadim medeniyet olarak binlerce yıllık köklü ilişkilere sahip bulunduğumuz Çin’de Türkiye’yi temsil ediyor olmaktan duyduğum onur ve mutluluğu ifade ediyor, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum.

İki ülke arasında diplomatik ilişkiler 1971 yılında tesis edilmiş ve 2010 yılında stratejik işbirliği ilişkisi olarak ilerletilmiştir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Sayın Xi Jinping’in davetleriyle 2 Temmuz 2019 tarihinde Pekin’e gerçekleştirdikleri resmi ziyaretle de ikili ilişkilerin gelişimi daha da ivme kazanmıştır.

Tarihi İpek Yolu’nun Batı ve Doğu kapılarında binlerce yıl etkileşimde bulunmuş Türkiye ve Çin’in bugün Kuşak ve Yol Girişimi ile Orta Koridor projelerinde, ikili ilişkilerinin yanısıra bölgesel ve küresel meselelerde münasebetlerini ve işbirliklerini geliştirdiklerini müşahede etmekten ziyadesiyle memnuniyet duyuyorum.

Bölgelerinde ve küresel düzende başat güçler olarak Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilerin güçlenmesi bölgesel ve küresel güvenliğe, refaha ve istikrara da büyük katkı sağlayacaktır.

İkili ilişkilerimizde ticaretin geliştirilmesi, karşılıklı yatırımların artırılması ve Türkiye’den Çin’e ihracatımızın güçlendirilmesi hedefleri temel önceliklerimiz arasında yeralacaktır. Çin bugün Türkiye’nin üçüncü büyük ticaret ortağı durumdadır. İki ülke arasındaki ticaret hacmi geçtiğimiz yıl 23,6 milyar ABD Doları seviyesine ulaşmıştır.

Ticaretin yanısıra enerji, sivil havacılık, turizm, eğitim ve kültür sahalarında da işbirliğimizi geliştirmeye devam edeceğiz. Bu noktada, Türkiye’de Çinli yatırımcıların, karşılıklı uçuşların, Çin’den Türkiye’ye seyahat eden turistlerin, öğrencilerin sayılarının katlanarak artmakta olduğunu büyük mutlulukla görmekteyiz. Özellikle, 2018 yılında icra ettiğimiz Çin’de Türkiye Turizm Yılı’nın da katkılarıyla Türkiye’yi ziyaret eden Çinli dostlarımızın sayısının bir önceki yıla kıyasla %60 artması sevindiricidir.

Tüm bu gelişmeler şüphesiz iki kadim millet arasındaki etkileşimin güçlenmesine, dostluğun ve ortak anlayışın pekiştirilmesine de önemli katkılar sağlayacaktır.

Türkiye-Çin ikili münasebetlerinin geliştirilmesine yönelik tüm çalışmalarımızda siz değerli vatandaşlarımızın katkı, destek ve görüşleri bizler için önemli olup, sizlerle yakın işbirliği ve karşılıklı etkileşim içinde olmaya özellikle özen göstermeyi sürdüreceğiz.

Bu vesileyle, Büyükelçiliğimiz ve Çin’deki diğer diplomatik temsilciliklerimizin kapılarının siz değerli vatandaşlarımıza daima açık olduğunu vurguluyor, sizleri selam ve muhabbetle selamlıyorum.

Abdulkadir Emin Önen

Büyükelçi

Bir cevap yazın