Bugün:10/06/2024

Türk Hava Yolları ve Air Serbia ortak uçuş iş birliğini genişletiyor.

Türk Hava Yolları ve Air Serbia mevcut kod paylaşımı (codeshare) anlaşmalarını uçuş ağlarındaki ilâve destinasyonlarla genişleterek, ticari iş birliklerini artırıyorlar.

Genişletilmiş kod paylaşımı anlaşması, Türk Hava Yolları’nın İstanbul’daki Genel Yönetim Merkezi’nde her iki havayolu şirketinin CEO’ları Bilal Ekşi ve Jiri Marek tarafından imzalandı.

Hâlihazırda Belgrad-İstanbul rotalarında ortak uçuş yapan taşıyıcılardan Air Serbia’nın, AnadoluJet’in iki ülke başkenti Ankara ve Belgrad arasındaki uçuşlarına JU pazarlama kodunu eklemesi ve yine Türk Hava Yolları’nın da Air Serbia’nın Niş-İstanbul ve Kraljevo-İstanbul seferlerine TK pazarlama kodunu eklemesi sonucunda ortak uçuşlar genişletilerek, bu hatlardaki yolcuların Türk Hava Yolları’nın kapsamlı uçuş ağına erişimleri sağlandı.

Her iki havayolunun kod paylaşımı yaptığı uçuşlar;

Belgrad’dan: Banja Luka, Tivat, Ankara,
İstanbul’dan da: Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Dalaman, Gaziantep, Kayseri, Konya, Trabzon, Gazipaşa, Bodrum, Odessa, Kiev, Amman, Kahire, Tel Aviv, Niş, Kraljevo.

Tarafların tarifelerinin birbirini tamamlayıcı yapısı ve karşılıklı işleyen anlaşma ile her iki şirket yolcularının sorunsuz bağlantı olanaklarından yararlanmaları sağlanıyor.

Ortak uçuşlar, Türkiye’nin en büyük şehri ve bölgenin önemli bir uçuş merkezi olan İstanbul’dan Belgrad ve ötesine giden yolcuların yanı sıra, Sırbistan başkenti Belgrad’dan İstanbul ve ötesine seyahat eden yolcular için hızlı ve uygun bağlantılar sunuyor.

Genişletilmiş iş birliği ile ilgili görüş bildiren Türk Hava Yolları CEO’su Bilal Ekşi; “Türk Hava Yolları olarak, kapsamı genişleyen kod paylaşımı anlaşması sayesinde Air Serbia ile olan mevcut iş birliğimizi geliştirmekten mutluluk duyuyoruz. Sırbistan, Türkiye ve Balkanlar’daki birçok destinasyonda yeni ortak uçuşların devreye girmesiyle birlikte yolcularımız daha alternatifli bir ulaşım imkanından yararlanmaya başladılar. Önümüzdeki dönemde karşılıklı hakların artırılması suretiyle yolcularımıza daha fazla uçuş alternatifi sunmayı umuyoruz. Anlaşmanın genişlemesine sağladıkları katkıdan ötürü Sayın Marek ve ekibine de bu vesileyle teşekkür etmek isterim. Bu gelişme hiç şüphesiz, ülkelerimizin ikili ilişkilerinde de önemli bir katma değer olacaktır.” dedi.

Air Serbia CEO’su Jiri Marek ise yaptığı değerlendirmede; “Türk Hava Yolları ile ticari iş birliğimizin gelişimi, 2020 yılı ortalarında, hava trafiğini tamamen değiştiren Koronavirüs pandemisinden sadece birkaç ay sonra başladı. Süreci uzaktan koordine etmek zorunda kalmamıza rağmen, uçuş noktalarımız arasında son derece başarılı bir iş birliğine, devamında yeni noktaları da ilâve ederek imza atmayı başardık. İki havayolu arasındaki kod paylaşımı iş birliğinin gelişmesine bugün burada bizzat imza atıyor olmaktan onur duyuyorum. İki CEO olarak bir arada oluşumuz, gelecek aylar ve yıllar için, umuyorum ki pandeminin zayıflaması ve hava trafiğinin küresel olarak toparlanması ile daha da muntazam bir iş birliğinin şekillenmesini sağlayacaktır.” dedi.

Dünyanın en fazla ülke ve uluslararası noktasına uçan havayolu şirketi Türk Hava Yolları, 128 ülkede 300’den fazla yolcu ve kargo destinasyonuna sefer düzenlemektedir. 1927 yılındaki kuruluşundan bu yana Güneydoğu Avrupa bölgesinin hava ulaşımında lider konumda olan Air Serbia, 2022 itibariyle Avrupa ve Ortadoğu’da 12 yeni noktada sefer icra edecektir.

Türk Hava Yolları A.O.

Basın Müşavirliği

Share

Bir cevap yazın