Bugün:11/06/2024

Turistik Doğu Ekspresi AB Büyükelçilerini Ağırladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger,  AB Büyükelçileri, TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Kamuran Yazıcı “AB-Türkiye İşbirliği” toplantısını Turistik Doğu Ekspresi’nde gerçekleştirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Turistik Doğu Ekspresi’nin hareketinden önce Ankara Gar’da yaptığı açıklamada “AB-Türkiye İşbirliği” toplantısı dolayısıyla organize edilen Turistik Doğu Ekspresi programının, ülkemizin tarihi ve doğal değerlerinin tanıtılması açısından yararlı olacağını söyledi.

Sayan, son günlerde Türkiye’nin ve Türk milletinin elim kaza ve afetler yaşadığını anımsatarak, “Çok sayıda insanımızı kaybettik, şehit verdik. Milletimizin başı sağ olsun, ebediyete uğurlamakta olduğumuz yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.” diye konuştu.

‘’Turistik Doğu Ekspresi Anadolu Deneyimi, Anadolu Hikayesidir’’

Yolculuğun Türkiye’de görev yapan büyükelçiler ve eşleri için güzel bir anı ve deneyim olması temennisinde bulunan Sayan, şöyle konuştu:

“Doğu Ekspresi Anadolu deneyimidir, Anadolu hikayesidir. Hat boyunca Türk kültür hayatının en rafine, en canlı örneklerini görebilir, ülkemizin zengin tarihini ve zengin kültür dokusunu bu yolculukla inceleyebilirsiniz. Hem bu hatta olan yoğun talebi karşılamak hem de bölge turizmini canlandırmak amacıyla 2019 yılı Mayıs’ında Turistik Doğu Ekspresi Treni’ni hizmete açtık.”

Trenle misafirlere ülkenin saklı güzelliklerini konforlu olarak yaşamalarına imkan sağladıklarını anlatan Bakan Yardımcısı Sayan, Doğu Ekspresi’nin, inci tanesi gibi Anadolu’ya serpilen dünya güzeli köyleri, kasabaları da gözler önüne serdiğini bildirdi.

‘’Türkiye AB’ye Tam Üyelik Hedefine Bağlılığını Kararlılıkla Sürdürüyor’’

“Yolculuğumuzun, tarihi ve doğal değerlerimizin tanıtılması ve Türkiye ile AB’nin ulaştırma alanındaki ilişkilerinin değerlendirilmesi açısından yararlı olacağına inanıyorum.” diyen Sayan, Türkiye olarak AB’ye tam üyelik hedefine bağlılığı kararlılıkla sürdürdüklerini kaydetti.

AB ile her alanda olduğu gibi ulaştırma sektöründe de teknik iş birliğini geliştirmeye büyük önem verdiklerini dile getiren Bakan Yardımcısı, Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı olan AB ile hızlı ve emniyetli şekilde işleyen ulaştırma sisteminin tesis edilmesinin iki tarafın da yararına olduğunu söyledi.

Sayan, Turistlik Doğu Ekspresi’nde Delegasyon Başkanı Berger ve AB Büyükelçileriyle yapılacak “AB-Türkiye İşbirliği” konulu toplantıda, iş birliğini daha da ileriye taşıyabilmek amacıyla önemli konuları ele alacaklarını anlattı.

Yeni demiryolu hattı projelerine devam etmenin büyük önem taşıdığına işaret eden Sayan, “Bu kapsamda, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nı, yüksek hızlı tren hattı ile Marmaray’a bağlıyoruz. AB ile mali iş birliğimiz kapsamında inşa edilecek Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı projesi de bu yüksek hızlı tren hattımızı Avrupa’ya ulaştıracak.” ifadelerini kullandı.

“Ulaştırma En Başarılı Olduğumuz Alan”

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger de Türkiye ile AB arasındaki iş birliği alanları içinde ulaştırmanın özellikle demiryolunun en başarılı alan olduğunu dile getirerek, bunun aynı zamanda komisyonun belirlediği “yeşil anlaşma” bağlamında karbonsuzlaştırma hedefleri açısından da önemli olduğunu vurguladı.

İş birliği çerçevesinde yaklaşık 600 kilometrelik demiryolu yatırımı yapıldığını anlatan Berger, şöyle devam etti:

“Halkalı-Kapıkule demiryolu hattı, AB’nin Türkiye’deki en büyük altyapı yatırımıdır. Bu hat, Asya’yı Avrupa’ya bağlayacak, hatta Bulgaristan’a kadar uzanacak. Samsun-Kalın demiryolu hattı da başka bir önemli girişim. Trafik kazalarından çok muzdarip olduğumuz konu da yol güvenliğidir. Yol güvenliğinin sağlanması amacıyla kentsel ulaşım çalışmaları yapıyoruz.”

Christian Berger, Turistik Doğu Ekspresi’nde “AB-Türkiye İşbirliği” konulu toplantı yapılacağını ifade ederek, “Bu seyahatin bir diğer amacı da hem yaz hem de kış aylarında Türkiye’nin güzelliğini görmek. Sabırsızlıkla bekliyoruz Türkiye’nin doğusunu keşfetmeyi.” dedi.

Konuşmaların ardından Demiryolu Müzesi’ni de gezen Sayan, Berger ve büyükelçiler, daha sonra Turistik Doğu Ekspresi ile Kars’a gitmek üzere yola çıktı.

Share

Bir cevap yazın