Bugün:14/04/2024

TURHAN: “EKSPRES YHT SEFERLERİYLE ANKARA-İSTANBUL 30 DAKİKA KISALACAK”

TCDD Taşımacılık 1. Koordinasyon ve İstişare Toplantısı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın katılımıyla 03 Şubat 2020 tarihinde Ankara’da başladı.

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Kamuran Yazıcı başkanlığında, The Ankara Hotel’de 03-07 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek olan toplantıda, kuruluş üst ve orta kademe yöneticilerle birlikte 2019 yılı ve 2020 hedefleri değerlendirilecek.

Toplantının açılışında konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, İdlib’de şehit olan Mehmetçikleri rahmetle anarken, Elazığ’da yaşanan depremden duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve ölenlerin yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diledi.

“Demiryollarına Yıllık 1,5 Milyar Dolarlık Yatırım”

Turhan, 2003’ten sonra yeniden hükümet politikası haline gelen demiryollarına her yıl ortalama 1,5 milyar dolarlık yatırım yapmaya başlandığını anımsatarak, Bu sayede 1213 kilometresi YHT hattı olmak üzere toplamda 1844 kilometre yeni demiryolu hattı inşa edildiğini bildirdi.

TCDD’nin demiryolu altyapı işletmecisi, TCDD Taşımacılık AŞ’nin ise demiryolu tren işletmecisi olarak faaliyet yürütmeye başlamasının bu politikaların sonucu olduğunu dile getiren Turhan, kuruluşun 1213’ü YHT hattı olmak üzere 12 bin 803 kilometrelik demiryolu ağında yük ve yolcu taşımacılık hizmeti verdiğini belirtti.

Bugün itibarıyla 81 ilden 57’sine ve bu illere bağlı 287 ilçe ve yaklaşık 10 bin köye demiryolu üzerinden ulaşım hizmeti verildiğini anlatan Turhan, yılda ortalama yüksek hızlı trenlerle 23 bin, konvansiyonel trenlerle 48 bin yolcu taşındığını, Marmaray’la günlük ortalama 407 bin ve Başkentray’la da 39 bin yolcuya hizmet verildiğini kaydetti.

 “12 Yeni YHT Seti Satın Aldık”

Hizmet kalitesini ve sefer sayılarını artırmak amacıyla 12 yeni Yüksek Hızlı Tren seti satın aldıklarını anlatan Turhan, şöyle konuştu: “Bu setlerin iki tanesi teslim alındı ve devreye alınmasıyla ilgili testleri tamamlanmak üzere. Testlerin tamamlanmasının ardından bu setleri Ankara-Konya, Ankara-Eskişehir ve açıldığında Ankara-Sivas arasında birer birer hizmete vereceğiz. Ardından Ankara-İstanbul-Ankara arasında ekspres Yüksek Hızlı Trenler işletmeye başlanacak, böylelikle Ankara-İstanbul arasında seyir süresini 30 dakika kısaltacağız.”

Bakan Turhan, yolcu taşımacılığında hizmet kalitesini artırmak ve yolcuların hayatını kolaylaştırmak amacıyla iletişim ve bilişim teknolojisinden daha fazla yararlanmak amacıyla e-bilet, Whatsapp hattı uygulaması gibi önemli çalışmaların hayata geçirildiğini belirterek, engelli yolcuların daha kolay bilet ve danışma hizmeti alabilmeleri için çağrı merkezlerinde yapılan yenilikleri ve Turuncu Masa uygulamasını takdir ettiğini bildirdi.

Bakan Turhan, her gün 170 seferle, yaklaşık 80 bin ton yük taşındığına da dikkati çekerek, yük hedef kitlesi içinde 16 büyük liman, organize sanayi bölgeleri, kömür, demir cevheri, krom, bor, manyezit ve mermer gibi maden merkezleri ile ağır sanayi kuruluşlarının bulunduğunu söyledi.

Geçen yıl 29 milyon tonun üzerinde yük taşıması gerçekleştirildiğini vurgulayan Turhan, taşımaların yüzde 40’ının iltisak hatları üzerinden gerçekleştiğini kaydetti.

“2023 Yılı Hedefi 329 Milyon Yolcu”

Serbestleşme yasası gereği özel sektörün işletmeye başlamasına katkı sağlamak amacıyla kaynakların yüzde 7’sinin bu amaçla kullanıldığına dikkati çeken Turhan, “Sektörün önünü açmak için özel sektöre bugüne kadar 718 yük vagonu ve 20 lokomotif kiraya verildi. Özel demiryolu yük treni işletmecileri ile demiryolu taşımacılık sektörünün daha hızlı büyümesini amaçlıyoruz.” diye konuştu.

Turhan, 2023 yılı hedefinin 329 milyon yolcu ve 30 milyon ton yük olduğunu belirterek, bunların yakalanacağına inandığını bildirdi.

Turhan TCDD Taşımacılık AŞ  Koordinasyon ve İstişare Toplantısının geleneksel hale geleceğini belirterek,” Ruhunuz yoksa atınız koşmaz, diye bir söz vardır. Bizim ruhumuz vatanımıza ve milletimize hizmet etmektir.2023 yılında 329 milyon yolcu, 30 milyon ton yük taşıması hedefliyoruz. “ dedi.

“Günde 682 yolcu, 170 yük treni ile milyonlarca yolcu, binlerce ton yük gideceği yere ulaştırılmaktadır.”

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Kamuran Yazıcı da şunları söyledi:

“Demiryolu taşımacılığının serbestleştirilmesiyle tekel olmaktan çıkarılan sektörümüzde Genel Müdürlüğümüz “Demiryolu Tren İşletmecisi” olarak 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren işletmecilik faaliyetlerini sürdürmektedir. Genel Müdürlüğümüzce günde 682 yolcu, 170 yük treni işletilmekte, milyonlarca yolcu, binlerce ton yük gideceği yere ulaştırılmaktadır. İşletmeciliğimiz, sadece yurtiçi ile sınırlı kalmayıp Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ve Trans Hazar Uluslararası Demiryolu Güzergâhı ile Çin’den Avrupa’nın en uç noktasına kadar geniş bir coğrafyaya yayılmaktadır.”

“Altyapısının Bel Kemiğini Oluşturmaktadır’’

“Türkiye Lojistik Master Planı’nda belirtildiği gibi ülkemizin lojistik üs olma hedefinde demiryolu sektörümüz ulaştırma altyapısının bel kemiğini oluşturmaktadır.” diye vurgulayan Yazıcı, bütün hatların elektrikli ve sinyalli hale getirildiği, milli trenlerin raylara indirildiği, ülkemizin uluslararası transit taşımacılığında merkez oldoğu, özel sektörün yolcu ve yük taşımacılığı yapması gibi pek çok unsurun demiryolu sektörünü dinamik hale getirdiğini ve kaynak ihtiyaçlarının giderek arttığını ifade etti.

Yazıcı: ‘’Halen, 1213 kilometrelik yüksek hızlı demiryolu hattında devam eden yüksek hızlı tren işletmeciliğine yeni hatlar eklenirken günlük sefer ve yolcu taşıma kapasitemizde önemli oranda artış olacaktır.’’ dedi.

Yazıcı, petrole bağımlı olmayan, bakım ve işletme maliyetleri düşük elektrikli lokomotifler ve yeni nesil yakıt ekonomisi sağlayan dizel lokomotifler sayesinde, işletmecilikten kaynaklanan giderlerinde önemli miktarda iyileşme sağlanacağını aktardı.

Yazıcı, tüm bunlar değerlendirdiğinde yatırım programında tahsis edilen kuruluş yatırım ödeneğinin 3 yıl boyunca en az 2 katı artırılmasının önemli olduğunu dile getirdi.

‘’Nitelikli İnsan Unsuru Büyük Önem Taşımaktadır’’

‘’Her kademedeki çalışanımızın sıfır hatayla iş görmelerini sağlamak, bunu sekteye uğratabilecek koşulları ortadan kaldırmak birinci önceliğimizdir.’’ şeklinde konuşan Yazıcı:

‘ Ağır görevimizdeki en büyük ödülümüz, kilometrelerce uzaklara sağ salim ulaştırdığımız insanların demiryoluna olan güven ve inançları ile ülke kalkınmasının ivme kazanmasıdır.’’ diye belirtti.

Share

Bir cevap yazın