Bugün:10/04/2024

Transit Vize Nedir?

Transit vize aktarmalı yurtdışı uçuşlarda, aktarma yapacağınız ülke tarafından sizlerden istenilen kısa süreli vize türüdür. Aktarma yapacağınız bazı ülkeler orada kalacağınız süreyi dikkate almadan transit vize isteyebilir. Bazı ülkeler ise 12 ya da 24 saat den fazla aktarma süresi olan yolculardan transit vize talep etmektedir. Transit vize normal vize ile aynı şey değildir. Eğer o ülkeye ait transit vize aldıysanız havalimanından dışarıya çıkamaz ve bagajınızı alamazsınız. Transit vize yalnızca havalimanı içerisinde yer alan transit bekleme salonunda uçağınızı bekleme imkânı sunar.
Transit vize nedir bölümünü toparlamak gerekirse; yurtdışı aktarmalı uçuşlarda aktarma yapılacak ülkenin istediği vizedir. Eğer aktarma yapılacak ülke vize istemiyorsa transit vize almanıza gerek yoktur. Transit vize isteyen ülkeleri yazımızın alt kısımlarında bulabilirsiniz.
Transit Vize Olmazsa Ne Olur?

Uluslararası uçuşlarda aktarma yapacağınız ülkeden transit vizeye tabi tutuluyorsanız ve transit vizeniz yoksa havayolu personelleri tarafından uçuşa alınmazsınız. Havacılık kurallarına göre transit vizesi olmadığı halde havalimanına giren kişi gümrük polisi ve gerekli makamlar tarafından cezaya çarptırılacaktır ve sınır dışı edilecektir.
Transit Vize Nasıl Alınır?

Bahsettiğimiz ülkeler T.C. vatandaşlarından transit geçişler için vize isteyen ülkelerdir. Bu ülkelerin transit vizesi nasıl alınır biraz bahsedelim. Öncelikle hepsi için ortak olan bir nokta vardır. Bu nokta büyükelçilik veya konsolosluktan randevu almaktır. Randevu saatinde gerekli evraklar ile vize başvurusu yapabilirsiniz. Yukarıda belirtilen evraklar ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir. Mağdur olmamak açısından konsolosluk sitesinden evraklara bakabilirsiniz. Vize ücretleri değişiklik göstermekteyken Kanada transit vize başvurularından ücret talep etmemektedir.

Transit Vize Evrakları
Transit vize evraklı ülkeden ülkeye değişiklik gösterse de genel olarak şu şekildedir;
•    Başvuru sahibi tarafından tam ve doğru olarak doldurulmuş transit vize başvuru formu
•    En az 6 ay geçerli pasaport
•    2 adet biyometrik fotoğraf
•    Konsolosluğa hitaben yazılmış Transit Vize talep dilekçesi ve varsa davetiye
•    Seyahat sağlık sigortası
•    Gidiş-dönüş uçak biletleri ve otel rezervasyonu

İlgili Haber: TRANSİT VİZE ÜCRETİ NE KADAR?

Share

Bir cevap yazın