Bugün:10/04/2024

TCDD TAŞIMACILIK – ÖZBEKİSTAN DEMİRYOLLARI İŞBİRLİĞİ

TCDD Taşımacılık AŞ ile Özbekistan Demiryolları temsilcileri 04 Eylül 2019 tarihinde Taşkent’te biraraya geldi.

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Erol Arıkan ile Özbekistan Demiryolları Yönetim Kurulu Başkanı Hasilov Husniddin Nuruddinovich başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda; Bakü-Tiflis- Kars demiryolu hattı üzerinden yapılan taşımaların artırılması için yapılması gereken konular üzerinde duruldu.

Ayrıca, taşımalarda kullanılacak olan vagonların sözleşme taslağı görüşülürken, Özbekistan Demiryollarına ait tesisler ve lojistik merkezler yerinde incelendi.

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Erol Arıkan, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ile Uzak Doğu’dan Avrupa’ya kadar yük potansiyelinin taşınmasında önemli bir koridor oluşturulduğunun altını çizerek,” BTK demiryolu hattı üzerinden yük taşımacılığını tercih eden ülke sayısı her geçen gün artmaktadır. Bunlardan birisi de dost ve kardeş ülke Özbekistan’dır. BTK üzerinden Rusya ile kuzey-güney koridoru oluşturulurken,  Kazakistan, Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Afganistan, Çin başta olmak üzere dokuz destinasyonda yapılan taşımalar hem miktar hem çeşitlilik bakımından artmakta, yeni destinasyonlar için görüşmeler devam etmektedir. TCDD Taşımacılık olarak bu işbirliklerinin bölgemizin kalkınmasına ve demiryolu sektörünün gelişmesine çok önemli katkılar sağladığının bilincindeyiz. Bunu Özbekistan’da da görmekten ve işbirliğimizin gelişmesinden dolayı mutluluk duyuyoruz.” diye konuştu.

Bilindiği üzere, Türkiye- Özbekistan hükümet temsilcileri 23.07.2019’da Ankara’da düzenlenen Özbekistan-Türkiye İşbirliği Formunda iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda mutabakat zaptı imzalamış ve bu çerçevede Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı üzerinden yapılan taşımaların artırılması konusunda işbirliğinin geliştirilmesi kararı alınmıştı.

Share

Bir cevap yazın