Bugün:28/02/2024

“Tam O An” Doğu Ekspresi Fotoğraf Yarışması Ödülleri Verildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının himayelerinde TCDD Taşımacılık AŞ işbirliğiyle gerçekleştirilen “Türk Telekom 2. Ulusal Doğu Ekspresi Tam O An” adlı fotoğraf yarışması ödül töreni 05 Temmuz 2019’da The Ankara Hotel’de düzenlendi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının himayelerinde TCDD Taşımacılık AŞ işbirliğiyle gerçekleştirilen “Türk Telekom 2. Ulusal Doğu Ekspresi Tam O An” adlı fotoğraf yarışması ödül töreni 05 Temmuz 2019’da The Ankara Hotel’de düzenlendi.

Programa; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan,  Bakan Yardımcısı Selim Dursun, TCDD Genel Müdür Vekili İsmail Çağlar, TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Erol Arıkan, Ankara milletvekilleri, sanatçılar ve demiryolcular katıldı.

“Yılda 135 kilometre demiryolu hattı inşa ettik”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, tüm dünyanın demiryolu inşa ettiği bir dönemde ülkemizde yılda sadece 18 kilometre demiryolu yapıldığını ancak bu rakamın son 17 yılda 135 kilometreye çıkarılarak insanımızın yeniden demiryolu ile tanıştırıldığını vurguladı.

İlk günden bugüne çivi dahi çakılmayan rayların yenilendiğine, tüm hatların modernize edildiğine, yüksek hızlı demiryolu hatları ve Marmaray’ın hayata geçirildiğine dikkat çeken Turhan, Türkiye’deki fotoğraf tutkunlarının şanslı olduğuna işaret ederek, ” Çünkü Anadolu gibi dünyanın doğa ve tarih kokan cennet diyarında, Doğu Ekspresi ile seyahat edebiliyorsunuz. Tabii durum böyle olunca ortaya muhteşem güzellikteki bu fotoğraflar çıkıyor. Elinize, emeğinize, gözünüze, yüreğinize sağlık.” diye konuştu.

“ 2018 yılında Doğu Ekspresi 436 bin 755 kişi seyahat etti”

Doğu Ekspresi’nin geçen yıl 436 bin 755 kişiyi ağırladığını aktaran Turhan, geçmiş yıllarda neredeyse kullanılmayan Van Gölü Ekspresi’nin de geçen yıl 269 bin yolcu taşıdığını, 29 Mayıs’ta Turistik Doğu Ekspresi seferlerinin başladığını,  bu trene yoğun ilgiden memnun olduklarını söyledi.

Turhan, “Efsane Ekspres” olarak bilinen Ankara Ekspresi’nin yüksek hızlı tren çalışmaları nedeniyle 01 Şubat 2012’de seferden kaldırıldığını, ancak bugünden itibaren Ankara-Halkalı-Ankara arasında işletilmeye başlayacağı müjdesini verdi.

 “Demiryolu fotoğrafçılığının gelişmesini istiyoruz”

Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de demiryolu fotoğrafçılığının gelişmesini istediklerini vurgulayan Turhan, “Bu amaçla ne gerekiyorsa yapmak niyetindeyiz. Sizleri demiryollarımızın ve ülkemizin gönüllü reklam elçileri olarak görüyoruz. Bir kare fotoğraf, bazen binlerce sayfa yazının anlatamadığını dillendirir. ‘Tam O An’ Fotoğraf Yarışması ve Sergisi de işte bu misyonunu başarıyla sürdürüyor.” ifadelerini kullandı.

“ Tam O An Fotoğraf Yarışması gelecek yıl uluslararası oluyor”

Turhan, yarışmayı gelecek yıl uluslararası düzeye taşıyacaklarını ve kapsamını da genişleteceklerini belirterek, organizasyona Van Gölü ve Güney Kurtalan ekspreslerini dâhil edeceklerini ifade etti.

Törende konuşan TCDD Genel Müdür Vekili İsmail Çağlar ise konuşmasında; Ankara-Kars demiryolu hattının inşasına 1925 yılında Ankara’dan başlandığını, 1927 yılında Kayseri’ye, 1930 yılında Sivas’a, 1938 yılında Erzincan’a, 1939 yılında Erzurum’a, 1961’de ise Kars’a ulaştığına dikkat çekti.

“ Ankara Ekspresi Ankara-Halkalı-Ankara arasında seferlerine başlıyor”

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Erol Arıkan ise trenin bir ulaşım aracının ötesinde ulaştığı her yerin ekonomik, sosyal ve kültürel dokusunu dönüştürdüğünü, edebiyattan sinemaya kadar sanatın pek çok dalına ilham kaynağı olduğunu,  Cumhuriyetin kökleşmesinde, modernleşme tarihinde trenin en önemli ulaşım aracı olduğunu kaydetti.

Arıkan şunları söyledi:

“Tren ulaştığı topraklara bolluk, bereket götürürken, şairler en güzel şiirlerini, besteciler en güzel şarkılarını, ressamlar en güzel resimlerini tren temasıyla oluşturmuştur. Mutlulukla ifade etmek isterim ki 2003 yılından bu yana Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde ülkemiz kalkınmasında yeniden itici güç haline gelen tren, sanatımıza, kültürel ve sosyal hayatımıza katkılarını sürdürmekte, genç nesil sanatçılarımız da en güzel eserlerini tren temasıyla vermektedir. Bu bir anlamda trenin tekrar yaşamımızda önem kazandığının en güzel kanıtıdır.”

“ Turistik Doğu Ekspresi ile Erzurum, Erzincan ve Sivas’ı da gezme fırsatı”

Trenlerde belgesel, sinema filmi, fotoğraf çekimi gerçekleştirildiğini, özellikle Doğu Ekspresi seyahatlerinin sosyal medyada paylaşıldığını,  bu trene talebin gittikçe arttığını söyleyen Arıkan, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız ile Turizm ve Kültür Bakanlığımızın öncülüğünde Doğu Ekspresi’ne, Turistik Doğu Ekspresi de katılmıştır. Tamamı yataklı ve yemekli vagonlardan oluşturulan tren Erzurum, Erzincan ve Sivas’ta uzun süreli durmakta, bu sırada yolcularımız tarihi ve turistik yerleri gezmektedir.”

“Turistik Doğu Ekspresi’nde mayıs-haziran aylarında 1493 yolcu seyahat etti”

Erol Arıkan, Turistik Doğu Ekspresi’nde mayıs-haziran aylarında 1493 yolcunun, Doğu Ekspresi’nde 2019 yılının ilk dört ayında 146 bin kişinin seyahat ettiğini belirtti.

Ankara Ekspresi’nin Ankara-Halkalı-Ankara arasında bugünden itibaren işletilmeye başlandığına dikkat çeken Arıkan,  bu trenlere yeni rotalar eklemeye devam edeceklerini söyledi.

Konuşmaların ardından dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.

Bakan Turhan, daha sonra “ Tam O An” Fotoğraf Sergisini açtı.

Share

Bir cevap yazın