Bugün:10/07/2024

Rotanız Çin İse Çinde Sosyal Medya

En kalabalık ülkelerden birisi olan Çin’de birçok sosyal medya devlet politikaları dolayısıyla yasaklı durumda. Bu durumu fırsat bilen Çin yazılım firmaları kendilerine has bir yapıyla kendi sosyal medya uygulamalarını yaratmış durumda. Rotanız Çin ise Havalimanı’na indiğinizde whatsapp,facebook,instagram gibi sosyal medya uygulamaları çalışmayacaktır. Bu nedenle uygulamaların çalışması için Vpn kullanmanız gerekli. Piyasada bulunan birçok ücretli ve ücretsiz vpn programları olsada port yasaklamalarından dolayı birçoğu çinde çalışmayacaktır. Çinde kullanabileceğiniz açık kaynak kodlu ücretsiz olan Psiphon VPN programı kullanabilirsiniz.

Psiphon VPN programı’nın en güzel özelliklerinden biri ücretsiz olması ve reklam barındırmamasıdır.

Çin’deki Popüler Sosyal Medya Uygulamaları

QQ空间 (Qzone)

Tencent’in amiral gemi platformu olan Qzone, 800 milyona yakın aktif kullanıcısıyla Çin’in en büyük sosyal ağı. İnternet kullanıcısı her Çinli için adeta kimli vazifesi gören Qzone, içerik kalitesi ve yenilenmede rakiplerinin gerisinde kalması nedeniyle eleştirilse de Çin internetinin derinlerine işlemiş, sanal dünyada ayrıcalıklara sahip bir servis.

新浪微博 (Sina Weibo)

Mikroblog türünün belki de en gelişmiş türü olan Sina Weibo, Tencent’in de mikroblog anlamına gelen Weibo adlı bir servise sahip olması nedeniyle geliştiricisi Sina’nin ismiyle birlikte anılıyor. Çin hükümetinin en büyük baskıya sahip olduğu servislerin başında gelen Sina Weibo, 2009’da faaliyete başlamasına karşın hızlı ve doğru bilgi paylaşımı yapılan, Twitter benzeri onaylı hesapların büyük etkiye sahip olduğu bir başarılı bir ekosistem oluşturdu.

微信 (WeChat)

Küresel çapta tanınan Çinli servislerden biri olan WeChat, aslında WhatsApp, Telegram, iMessenger, Hangouts benzeri bir anlık mesajlaşma uygulamasından çok daha fazlasını vaat ediyor. Sahip olduğu galeri özelliği, listenizdeki arkadaşlarınızın paylaşımlarına Twitter, Instagram tarzı fonksiyonlarla göz atmanıza, cüzdan özelliğiyle ülke genelindeki herhangi bir işletmede tek QR koduyla alışveriş yapmaya, oyun ve fitness özelliklerine kadar birçok unsuru bünyesinde barındıran WeChat, son dönemde Çin sosyal medyasının en popüler sosyal paylaşım yöntemi.

人人网 (Renren)

Kuruluş amacı Facebook gibi üniversite öğrencilerini bir araya getirmek olan Renren, günümüzdeki yukarıdaki iki servisin gölgesinde kalmış olsa da geliştiricisinin farklı hizmetleriyle ayakta kalmaya devam ediyor.

优酷土豆(Youku Tudou)

Geçtiğimiz yıl Alibaba’nın bünyesine kattığı Youku Tudou, aslında dört sene önce birleşen iki Youtube vari video servisi tarif etmek için kullanılan bir kavram. Hala bağımsız olarak faaliyet göstermeye devam eden Youku ve Tudou servisleri, Çin, Kore ve Japon televizyonlarındaki içerikler ve batının en yeni sinema filmlerine kadar geniş bir dijital içerik havuzuna sahip. İçeriğin büyük bölümünü reklam izleme karşılığında ücretsiz izlemeye açan servislerin aylık 300 milyona yakın aktif kullanıcısı bulunuyor.

爱奇艺 (IQiyi)

Çinli Google olarak nitelendirilen Baidu tarafından 2010 yılında kurulan IQiyi, halihazırda ülkedeki en büyük video servisi. Netflix gibi kendine özgü içeriklerle öne çıkan servis, Çin’deki diğer sosyal servislerde de görüldüğü gibi batıdaki birkaç firmanın üstlendiği görevleri tek platformda yerli standartlara uygun şekilde bir araya getiriyor.

乐视 (LeTV)

Yeni yüzyılın Çin iş dünyasına kazandırdığı milyarderlerden birinin yönetimi altındaki LeTV, bir teknoloji ekosistemi kurma hedefiyle LeEco adını alan ana holdingin dijital içerikten sorumlu departmanıni temsil ediyor. Kendi mobil cihazlarını üreterek genç kullanıcılar arasında hızla yaygınlaşan LeTV, önümüzdeki süreçte ABD’de faaliyete geçerek Çin’in batıya teknoloji ihracatına yeni bir boyut kazandıracak.

 

Psiphon Nereden İndirebilirim?

Psiphon PC Versiyonu: https://www.psiphon3.com/tr/download.html

Psiphon Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.psiphon3.subscription

Psiphon IOS: https://itunes.apple.com/us/app/psiphon/id1276263909?ls=1&mt=8

Psiphon’a erişim yok ise adresine E-Posta gönderdiğinizde mailinize gelecektir.

Share

Bir cevap yazın