Bugün:15/06/2024

Otelciler belediyelerden vergi ve harçların ertelemesini istedi…

Otelciler belediyelerden vergi ve harçların ertelemesini istedi…

TÜROB, üyelerinin bulunduğu illerin belediyelerine ve İstanbul’daki ilçe belediyelerine yazı göndererek, belediye harç ve vergi ödemelerinin üç ay ertelenmesi çağrısında bulundu. 

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), koronavirüs salgınının şehir ekonomilerine ve sektöre olumsuz etkilerinin azaltılması, turizm işletmelerinin istihdam ve işletme yapısının ayakta tutulabilmesi için belediye harç ve vergi ödemelerinin ertelenmesiçağrısında bulundu. TÜROB bu talebi, üyelerinin bulunduğu tüm illere ve İstanbul’daki ilçe belediyelerine iletti.

Cezasız ve faizsiz olmalı

TÜROB, başta İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Muğla, Eskişehir, Muğla Büyükşehir Belediyesi olmak üzere üyesi bulunan tüm illerin belediyelerine gönderdiği yazıda, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belgeli turizm işletmelerinin tüm belediye vergi ve harçlarının ödemelerinin cezasız ve faizsiz olarak 1 Temmuz 2020’ye kadar ertelenmesi konusunda gerekli düzenlemelerin yapılması istendi. Yazıda, dünyada turizm tüm çeşitleri ile durma noktasına geldiği, sektörel durmanın, emek verilmiş eğitimli personelin kaybının göze alınamaz olduğunu değerlendiren kamu otoritesinin de sektöre desteklerini açıkladığı, vergi ve benzeri yükümlülüklerin bir kısmının ödemelerini 6 ay ertelediği hatırlatıldı.

İşletmelerin sorumlu olduğu bedel- vergiler:

– Su/atık su bedeli

– Doğalgaz bedeli

– Emlak vergisi 1. taksiti

– Çevre Temizlik Vergisi 1. taksiti

– İlan ve reklam vergisi

– Eğlence vergisi

İşletmelerin sorumlu olduğu belediye harçları:

– İşgal harcı

– Yapı kullanma izin harcı

– İşyeri açma çalışma izni harcı

Bir cevap yazın