Bugün:15/06/2024

Kuzey Ege Rotasında Harika Bir Durak: Yeşilyurt Köyü

Yıl boyu Büyükşehir’in telaşesi ve karmaşası bünyemizi o kadar yoruyor ki, yaz tatilinde en sakin ve dingin noktaları ekliyoruz tatil planımıza.

Rotamızın en tatlı durakları da köyler oluyor tabi ki… Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Yeşilyurt Köyü de bunlardan biriydi.

Kaz Dağları’nın bol oksijenli havası ve çevresini kuşatan yemyeşil ağaçlarının hayat verdiği Yeşilyurt, eski bir Rum köyü ve her köşesinde onların izleri hissediliyor.

Köyü gezmeye ilk olarak meydanındaki camiden başladık. Tarihi çok eskilere dayanmasına rağmen sapasağlam ayakta kalan cami, içindeki ahşap işçiliği ile bizi kendine hayran bıraktı.

Sonrasında sıra köy sokaklarında turlamaya geldi…

Köy,  aslına uygun olarak restore edilen taş evleriyle öne çıkıyor. Evler o kadar güzel ki, köyün sokaklarında yürürken durup hepsini fotoğraflamak istedik.

Gözünüzü yoracak her türlü karmaşadan ve kirlilikten uzak; adeta bir resim tablosunun içindeymiş gibi hissettiren sokaklar ve evlere sahip olan Yeşilyurt Köyü, bu özellikleriyle hafızalara kazınıyor.

Köyün tepelerine doğru yürüdükçe nefes nefese kalsak da, şirin çay bahçelerinin birinde verdiğimiz kısa bir mola ve içtiğimiz bir bardak buz gibi karadut suyu ile enerjimizi geri toplayabildik.

Birkaç nefeste tertemiz havasıyla yorgunluğunuzu gideren, ruhunuzu ve bedeninizi iyileştiren Yeşilyurt Köyü, mutlaka uğranması gereken duraklardan…

Bir cevap yazın