Bugün:12/06/2024

Karaköy “Caz Akşamları” ile Bir Başka Güzel

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kültür AŞ, caz severler için 20 Mart Çarşamba akşamı 18.30’da Karaköy İskelesi’ndeki İstanbul Kitapçısı’nda unutulmaz bir konser düzenliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Kültür AŞ, her Çarşamba saat 18.30’da Karaköy İskelesi’ndeki İstanbul Kitapçısı’nda caz müziğinin değerli isimlerini sanatseverlerle buluşturacak. 20 Mart’ta başlayacak olan ilk programda Cansu Tanrıkulu’nun vokalistliğinde; gitarda Önder Focan, kontrbasta ise Yarkın Tuncer sahneye çıkacak. Karaköy’deki İstanbul Kitapçısı’nın muhteşem atmosferinde gerçekleşecek konserde tüm İstanbulluları keyifli dakikalar bekliyor.

Cansu Tanrıkulu

Türkiye caz sahnesinin genç ve başarılı solisti Ayşe Cansu Tanrıkulu, Bilkent Üniversitesi psikoloji bölümünden onur öğrencisi olarak mezun olduğu dönem boyunca Meltem Ege’den özel dersler aldı. Mezuniyetinin ardından Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Performans Yüksek Lisans Programı’na kabul edildi. On yılı aşkın süredir üniversite festivalleri ve başta Ankara olmak üzere birçok önemli mekânda, caz, rock ve blues vokalisti olarak sahne aldı. Tanrıkulu, verdiği konserler yanında TSK Türk Armoni Yıldızları Orkestrası’nın solisti olarak da sahnede yer aldı. 10. Nardis Genç Caz Vokal Yarışması’nda finale kalarak, Letonya’da düzenlenen Riga Jazz Stage yarışmasında Türkiye’yi temsil eden Tanrıkulu, 2014 yılı nisan ayında Kosova’da Türkiye Büyükelçiliği tarafından düzenlenen Turkish Jazz Week haftasına katıldı.

Önder Focan (Gitar)

Türkiye caz sahnesinin en önemli ve en usta sanatçılarından Önder Focan, 1970 yılında müziğe başladı. Tam elli yıldır Türkiye caz tarihinin her dönemine gitarı, besteleri, albümleri, yurtiçi ve dışında verdiği konserler, katıldığı festivallerle sayısız hizmet veren Focan, yayınladığı albümler bakımından ülkenin en üretken ve yaratıcı sanatçılarından biri. Bugüne kadar birçok albüme imza atan Focan, Türkiye caz sahnesinin yurtdışında en çok tanınan ve performans sergileyen sanatçılarından. 2000’lerin başında kurucusu olduğu Nardis Jazz Club ile her gün sahnesinde, yurt içi ve dışından sayısız ismi ağırlayan ve onlarla birlikte çalan Önder Focan, aynı zamanda sayısız albümde konuk sanatçı olarak yer aldı.

Yarkın Tuncer (Bas)

İstanbul’da dünyaya gelen keman ve kontrbas sanatçısı Yarkın Tuncer, 10 yaşında keman eğitimi almaya başladı. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda lisans öğrenimini tamamlayarak yüksek lisans eğitimine geçen keman ve kontrbas sanatçısı, pek çok konser ve resital verdi. Klasik müziğin usta isimleri Cihat Aşkın, Tuncay Yılmaz, Joshua Epstein, Tedi Papavrami gibi isimlerle çalışan Yarkın Tuncer, 2016 yılında İÜ DKSO eşliğinde Mendelssohn’un Mi Minör Keman Konçertosu’nu yorumladı. İskandinav caz sahnesinin dünya caz müziğine armağan ettiği efsanevi isimlerden Niels-Henning Orsted Pedersen’den etkilenerek, 2009 yılında kontrbas çalmaya başlayan Tuncer, halen caz alanında çalışmayı, konserler ve festivallerde yer almayı sürdürüyor.

Share

Bir cevap yazın