Bugün:12/05/2024

İstanbul’un plaj karnesi belli oldu

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Halk Sağlığı Müdürlüğü ekiplerince İstanbul’un yüzme alanlarında yapılan deniz suyu analizleri sonucu, kentin 81 plajında da vatandaşların gönül rahatlığıyla denize girebileceği belirlendi.

Çalışmalar sonucu İstanbul’daki 81 plaj incelenerek, deniz suyu analizleri yapıldı. Buna göre, kentteki “A” sınıfı 10 plaj “mükemmel”, “B” sınıfı 60 plaj “iyi”, “C” sınıfı 11 plaj ise “kötü” olarak derecelendirilirken, bu plajların tümünde denize girilebileceği bildirildi.

Kötü Olarak İşaretlenen Plajlar:

Beylikdüzü’nde West İstanbul Marina plajı, Bakırköy’de Yeşilköy plajı, Beykoz’da Riva Elmasburnu plajı, “kötü” olarak nitelendirildi.

İstanbulluların sıkça tercih ettiği Adalar’da da deniz suyu analiz sonuçları kötü çıktı. Buna göre Kınalıada’da Su Sporları Kulübü önü, vapur iskelesi, Büyükada Yörükali plajı, Halk Koyu plajı, Aya Nikola halk plajı, Su Sporları Kulübü önü, Nakıbey plajı ve Sedef Adası halk plajı “kötü” olarak işaretlendi.

Gönül Rahatlığıyla Denize Girebileceğiniz Plajlar:

Bakanlık, 10 plajı denize girmek için “mükemmel”, 60 plajı ise “iyi” olarak derecelendirdi.

İstanbul’da “mükemmel” olarak belirtilen 10 plaj verilere göre; Silivri’de Uyumkent Sitesi önü, Semizkum Basınkent Dört Site önü, Semizkum Çadır ve Kamp yeri, Parkköy Sitesi önü, Baskent Sitesi önü olarak gösterildi.

Büyükçekmece’de Mimarsinan Sahili, Tuzla’da Belediye Halk Plajı, Şile’de Uzunkum Plajı-1, Uzunkum Plajı-2 ve Halk Plajı da “mükemmel” olarak derecelendirildi.

İstanbul’un “iyi” olarak derecelendiren 60 plajdan öne çıkanları ise Kadıköy’deki “Suadiye Plajı” ve Sarıyer’deki “Tarabya plajı”.

İl Sağlık Müdürlükleri yüzme sezonu boyunca her 15 günde bir denetime devam edecek, plajlardaki verilere de yuzme.saglik.gov.tr adresinden ulaşmak mümkün olacak.

Share

Bir cevap yazın