Bugün:10/07/2024

Hollanda yeniden 1 milyonun üzerinde

Hollanda turizm pazarında gerileme durdu ve yükseliş başladı. Hollanda’dan gelen turist sayısı iki yıl aradan sonra yeniden 1 milyonun üzerini gördü. TÜROB Başkanı Timur Bayındır, yükselişin sürdüğünü, Hollandalı turist sayısında bu yıl yüzde 20 artış beklediklerini söyledi.

Türkiye’nin en büyük turizm pazarları arasında yer alan Hollanda pazarında gerileme durdu. Türkiye’ye gelen turist Hollandalı turist sayısı yeniden 1 milyon barajını aşarken, bu yıl da bu pazara yönelik iyimser beklentiler oluştu.Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) tarafından Hollanda pazarı hakkında hazırlanan araştırma raporuna göre, yükseliş trendinin bu yıl da devam etmesi öngörülüyor. Raporda görüşleri yer alan TÜROB Başkanı Timur Bayındır, bu yıl Türkiye’ye gelecek olan Hollandalı turist sayısında yüzde 20 civarında artış beklediklerini söyledi.

Harcama seviyesi yüksek

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre 2018 yılında ülkemizi ziyaret eden Hollandalı turist sayısının yüzde 27 artışla göstererek 1 milyon 13 bine ulaştığına işaret eden Bayındır, “Hollanda pazarı 2013 yılında 1 milyon 312 bin turist ile rekor kırmıştı. Sonraki yıllarda gerileme başladı ve 2017 yılında 799 bine kadar geriledi. 2018 yılında yeniden yükseliş başladı ve 1 milyon barajını aştı. 1 milyonun aşılması elbette ki sevindirici ancak hedef önce 1 milyon 300 bine ulaşılması ve bu rakamın da aşılması olmalı” diye konuştu. Hollandalı turistlerin ülkemizde yaptığı kişi başı harcamanın 850 dolar düzeyinde olduğunu kaydeden Bayındır, bu rakamın yabancı turistlerin kişi başı yaptığı ortalama 647 dolarlık harcamanın çok üzerinde olduğunu vurguladı.

Doğu’ya da ilgileri var

Hollanda’nın özellikle güney destinasyonlarımız için önemli bir pazar olarak algılandığına ve tüm tanıtımların ağırlıklı olarak deniz-kum-güneş tercihlerine yönelik yapıldığını vurgulayan Bayındır, “Hollandalıların özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yönelik ilgilerinin oluştuğunu gözlemledik. Bu bölgelere yönelik bisiklet ve çoklu rota içeren seçeneklere önemli bir ilgi bulunuyor. Ancak bu talepleri karşılayacak bilgilendirici materyal eksiği ve ürün tanıtım eksikliği bulunuyor. Hollandalı turist yaz tatili konsepti dışında, önemli ölçüde aktif kültür ve tarih rotalarına ilgi gösteren bir turist profilidir. Kamping, cycling gibi aktiviteler içeren haritalar, özellikle UNESCO kültürel miras listesi detayları gibi özellikli içerik talep edilmektedir” ifadelerini kullandı.

2013 yılında rekor kırılmıştı

Yıl      Hollanda’dan gelen turist sayısı (Bin kişi)

2013   1.312

2014   1.303

2015   1.232

2016   906

2017   799

2018   1.013

Share

Bir cevap yazın