Bugün:11/06/2024

DEMİRYOLU TAŞIMACILIĞINDA CUMHURİYET TARİHİNİN REKORU KIRILDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, AA muhabirine demiryolu taşımacılığının serbestleştirilmesiyle yeni bir sürece giren sektörde, yük ve yolcu taşımacılığında kırılan rekorların yatırımların doğruluğunun en önemli göstergesi olduğunu söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, “Geçen yılın sonu itibarıyla demiryoluyla taşınan yolcu ve yükte Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı.” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, AA muhabirine demiryolu taşımacılığının serbestleştirilmesiyle yeni bir sürece giren sektörde, yük ve yolcu taşımacılığında kırılan rekorların yatırımların doğruluğunun en önemli göstergesi olduğunu söyledi.

2019 yılı sonu itibarıyla sektörde oluşan verilere dikkati çeken Turhan, “Geçen yılın sonu itibarıyla demiryoluyla taşınan yük ve yolcuda Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı. Bu da 1950’den sonra ihmal edilen demiryolu sektörüne yapılan yatırımların doğruluğunu bir kez daha kanıtladı.” diye konuştu.

“2019 yılında YHT ile 8.3 milyon kişi seyahat etti”

TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü tarafından işletilen yüksek hızlı trenler (YHT) ile ana hat, bölgesel ve kent içi trenlerde geçmiş yıllara göre rekor seviyede artışlar olduğunu ifade eden Turhan, YHT’lerde 2018’de 8,1 milyon olan yolcu sayısının, 2019’da yüzde 2 artışla 8,3 milyona çıktığını bildirdi.

“2019 yılında konvansiyonel trenlerle 17.5milyon kişi taşındı”

Turhan, mevcut demiryolu ağının yenilenmesi, modernizasyonu ve araç filosunun gençleştirilmesiyle konvansiyonel trenlerdeki hizmet kalitesinin arttığını, özellikle Anadolu’nun keşfedilmesinde geziseverlerin artık treni tercih ettiğini vurgulayarak, “Konvansiyonel trenlerle taşınan yolcu sayısı 2018 yılında 16 milyon olurken, 2019 yılında yüzde 10 artışla 17,5 milyona yükseldi.” ifadelerini kullandı.

“Turistik Doğu Ekspresi ile yeni bir konsept oluştu”

Dünyanın en iyi ilk 4 rotası arasında gösterilen ve Ankara-Kars hattında sembol haline gelen Doğu Ekspresi’nde tren severlerin sayısında önemli artış olduğu bilgisini veren Turhan, bu hatta sefere konulan Turistik Doğu Ekspresi ile yeni bir konsept oluşturulduğunu kaydetti.

Turhan, Ankara’dan yola çıkan ekspres trenin, güzergahı boyunca Divriği, İliç, Erzincan ve Erzurum’da uzun süreli duruş yaparak bölgenin turizmine önemli katkı sağladığına dikkati çekerek, “Bu hattaki şehirlerimizin turizm potansiyelini harekete geçiren trenler, uluslararası alanda da büyük ilgi görmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Turistik Doğu Ekspresi’nde ilk uluslararası toplantı”

Bakan Turhan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının girişimleri ve Avrupa Birliği (AB) büyükelçilerinin katılımıyla “AB-Türkiye Ulaştırma İş Birliği” konulu toplantının Turistik Doğu Ekspresi’nde yapıldığını anımsatarak, Anadolu’nun tarihi ve doğal güzelliklerini görme fırsatı bulan büyükelçilerin, Turistik Doğu Ekspresi’nden büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

YHT’lerin durmadığı ya da tren seferlerinin olmadığı yerleşim yerlerinde ulaşım ihtiyacının karşılanması için yeni trenlerin sefere konulduğu bilgisini veren Turhan, geçen yıl Ankara-Arifiye-Ankara hattında Boğaziçi, Ankara-İstanbul hattında Ankara Ekspresi, Isparta-İzmir hattına Göller Ekspresi’nin sefere konularak, alternatif ulaşım hizmeti sunulduğunu bildirdi.

Uluslararası yolcu trenlerine de rağbet olduğunu vurgulayan Turhan, İstanbul-Sofya, Van-Tahran ve Trans Asya trenleri ile 2018 yılında 200 bin, 2019 yılında ise yüzde 15 artışla 230 bin yolcuya hizmet verildiğini ifade etti.

“Marmaray ile İstanbul’un bir ucundan diğerine gidiliyor”

Turhan, birçok ulaşım sistemiyle entegre hizmet veren Marmaray ile vatandaşların kolaylıkla İstanbul’un bir ucundan diğer ucuna gidebildiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

“2018 yılında 68 milyon yolcuya hizmet veren Marmaray ile Gebze-Halkalı hattının tamamen tamamlanmasıyla 2019’da taşınan yolcu sayısı yüzde 84 artışla 124 milyon oldu. Marmaray’da 500 binin üzerinde yolcunun taşındığı 20 Kasım 2019’da açılışından itibaren en fazla yolcu rekoru kırıldı.”

“Marmaray, İstanbul ulaşımında ana omurga haline geldi”

Marmaray’ın İstanbul’un kent içi ulaşımın ana omurgası haline geldiğini belirten Turhan, buraya entegre diğer raylı ve ulaşım sistemlerinin devreye girmesiyle günde 1 milyonu aşkın kişiye hizmet verilmesinin öngörüldüğünü dile getirdi. Turhan, aynı şekilde Ankara’da Kayaş-Sincan banliyö hattında hizmet veren Başkentray’ın taşıdığı yolcu sayısının da geçen yıl, bir önceki yıla göre yüzde 67 artışla 8,5 milyondan 14 milyona yükseldiğini aktardı.

“Türkiye’yi dünya lojistiğinin merkezi yapıyoruz”

Bakan Turhan, geçen yıl yolcu taşımacılığının yanı sıra yük taşımacılığında da tüm zamanların en yüksek rakamlarının yakalandığı bilgisini vererek, “Ülkemizi lojistik üs haline getirmek için demiryolu öncelikli yatırımlarımıza devam ediyoruz. Bu yatırımlarımız, yük taşımacılığında da artış sağladı. 2019’da 29,3 milyon ton yük taşımacılığı gerçekleşti.” dedi.

“Orta Koridor dünya ticaretinin kalbi haline gelmektedir”

Bakü-Tiflis Kars (BTK) demiryolu hattına büyük önem verdiklerini belirten Turhan, Çin’den Avrupa’ya yaklaşık 11 bin 500 kilometrelik yolu 18 günde tamamlayan ilk transit trenin bu hattın tarihinde önemli bir mihenk taşı olduğuna dikkati çekti.

Turhan, BTK demiryoluyla entegre olan ve “Orta Koridor” olarak tanımlanan uluslararası demiryolu koridorunun, Asya ile Avrupa arasında en kısa, en ekonomik, iklimi en elverişli koridor olarak ön plana çıktığını belirterek, şunları kaydetti:

“Orta Koridor ülkemizden başlayarak, Gürcistan, Azerbaycan ve Hazar Denizi’ne (Hazar geçişi kullanılarak), buradan da Kazakistan veya Türkmenistan-Özbekistan-Kırgızistan güzergâhını takip ederek Çin’e uzanıyor. Bu muazzam demiryolu koridoru, dünya ticaretinin kalbi haline gelmektedir. Türkiye olarak Çin-Avrupa taşımalarında bu hattın daha sürekli ve düzenli hale gelmesi için büyük çaba gösteriyoruz. Bu hatta taşımalar gittikçe artmaktadır. Bu vesileyle Türk demiryolu tarihindeki en yüksek yolcu ve yük taşımasının gerçekleştirilmesinde emeği olan herkesi kutluyorum, tebrik ediyorum.”

Share

Bir cevap yazın