Bugün:23/09/2023

BTK İçin TCDD Taşımacılık – Özbekistan Demiryolu İşbirliği

Türkiye Özbekistan Hükümetler arası Karma Ekonomi Komisyonu 2. Dönem Toplantısı 22-23 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ankara’da Ticaret Bakanlığı’nda gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç ve Özbekistan Ulaştırma Bakan Yardımcısı Davron Dehkanov eş başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Özbekistan Ankara Büyükelçisi Alisher Agzamhodjayev, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Erol Arıkan, Karayolu Düzenleme Genel Müdürü Mahmut Gürses’in yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yöneticileri katıldı.

Ticaret Bakanlığının koordinasyonunda gerçekleştirilen Karma Ekonomi Toplantısı, her iki ülkenin Bakan Yardımcıları seviyesinde heyet üyelerinin katılımıyla düzenlendi.

Türk- Özbek demiryollarının işbirliğini geliştirmeyi iki ülke ilişkilerini, kültür akışını üst düzeye taşımayı amaçlayan ortaklık, ayrıca Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattında dış ticaret hacmini artırmayı hedefliyor.

Bu hedef bağlamında, TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Erol Arıkan ile Özbekistan Demiryolları heyetleri arasında görüşmeler gerçekleştirildi.

Görüşmede TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Erol Arıkan, TCDD Taşımacılık olarak Özbekistan Demiryolları ile her türlü işbirliğinde anlaşabileceklerini belirterek, özellikle Tarihi Demir İpek yolunda birlikte hareket edebileceklerini söyledi.

“Bu anlaşmayla BTK hattında taşımaların artacağına inanıyoruz”

Arıkan;” Bakü-Tiflis-Kars hattında taşımaların artması için yapmış olduğumuz anlaşma geçerlidir. İran üzerindeki taşımalarımız İnce burun üzerinden devam etmektedir. Bu kapsamda gerek ücret gerek taşıma konusunda geliş ve gidiş yüklerimiz olduğu sürece fiyat uygulaması konusunu geliştirebiliriz. Demiryollarında kombine taşımacılık konusuna ehemmiyet veriyoruz. Geliş yükünün önemliliği kadar gidiş yükünün önemliliği taşıma hacmimizi belirliyor. Bu anlaşmayla da taşıma hacmimizin artacağına inanıyoruz.”dedi.

Çin’e kadar taşımaların devam etmesini istiyoruz ve bu koridoru çok önemsiyoruz.”

Özbekistan Ulaştırma Bakan Yardımcısı Davron Dehkanov ise şunları kaydetti; “Türkiye coğrafyası daha rahat hareket etmemizi sağlayacak.  Anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle taşımacılık alanında karşılaşılan sorunları temelli ortadan kaldıracaktır. Aramızda sorun olabilecek herhangi bir durum yoksa bile doğrudan çözebileceğiz. Taşımalarımız için bu anlaşma verimli bir sebeptir faydalı olacağını biliyorum. Çin’e kadar taşımaların devam etmesini istiyoruz ve bu koridoru çok önemsiyoruz.” dedi.

Kardeş iki ülkenin iş dünyasını buluşturan bu platformu çok önemsiyoruz”

İki ülke demiryolları işbirliğini güçlendirmeye yönelik mutabakat zaptı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Özbekistan Başbakan Yardımcısı Elyor Ganiyev’in tanıklığında imzalandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bugünden sonra çok daha ciddi fırsatları değerlendireceklerini belirterek, “İş insanlarımızın önünü açacak ve yatırımcılara iş yapma kolaylığı sağlayacak ne gerekiyorsa, üzerimize düşen ne varsa yapacağımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum. Önümüzdeki dönemde Özbekistan bölgesindeki kardeşlerimizle yakın işbirliğimizi sürdüreceğiz. Kardeş iki ülkenin iş dünyasını buluşturan bu iş formunun, iki ülke iş dünyasının birbirini daha yakından tanıyacağı, iş bağlantıları kuracağı platform olmasından dolayı son derece önemsiyoruz. İş insanlarımıza yeni ve güçlü alanlar bulmak için biraradayız. Anlaşmaların iki ülke içinde hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”dedi.

Share

Bir cevap yazın