Bugün:12/05/2024

BİR KUŞAK BİR YOL PROJESİ’NİN İLK TRANSİT TRENİ AVRUPA’YA UĞURLANDI

Çin’den yola çıkıp Marmaray’ı kullanarak Avrupa’ya geçecek ilk yük treni China Railway Express, 06 Kasım 2019’da düzenlenen törenle Ankara Gar’da karşılanarak törenle uğurlandı.

Çin ile Avrupa hattında oluşturulan ve Türkiye’nin altın halkası olan  “Bir Kuşak Bir Yol Projesi”nin ilk transit treni Ankara’ya ulaştı.

Çin’den yola çıkıp Marmaray’ı kullanarak Avrupa’ya geçecek ilk yük treni China Railway Express,  06 Kasım 2019’da düzenlenen törenle Ankara Gar’da karşılanarak törenle uğurlandı.

Törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Gürcistan Demiryolları Lojistik ve Terminaller Genel Müdürü Lasha Akhalbedashvili,  Kazakistan Ulusal Demiryolları Başkanı Sauat Mynbaev, Azerbaycan Ekonomi Bakan Yardımcısı Niyazi Seferov, Shaanxi Bölgesel Parti Komitesi Sekreteri Heping Hu, Ulaştırma Bakan Yardımcısı Adil Karaismailoğlu, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Kamuran Yazıcı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Bürokratlar, demiryolcular ve vatandaşlar katıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan törende yaptığı konuşmada, üç kıtayı birbirine bağlayan Türkiye’nin jeostratejik ve jeopolitik önemine işaret etti.

Turhan, hem coğrafi konumu hem de tarihi ve kültürel sürekliliğiyle Asya, Avrupa, Balkan, Kafkas, Ortadoğu, Akdeniz ve Karadeniz ülkesi olan Türkiye’nin söz konusu coğrafyaların ekonomik ve sosyal gelişiminde önemli role sahip olduğunu ifade etti.

“Eksik bağlantıları tamamlamak önceliklerimiz arasında yer aldı”

Türkiye’nin mevcut pozisyonunu daha da güçlendirmek adına son yıllarda çok çeşitli ulaşım bağlantıları sağlamalarının yanı sıra koridorlar oluşturarak, kıtalar arasında kesintisiz ve kaliteli ulaştırma altyapıları tesis ettiklerini anlatan Turhan, “754 milyar doları bulan yatırımla ulaştırma ve haberleşme altyapımızı güçlendirerek uluslararası taşımacılık güzergahlarındaki eksik bağlantıları tamamlamak önceliklerimiz arasında yer aldı.” ifadesini kullandı.

“ İlk transit tren China Railway Express dünya demiryolu taşımacılığına yeni bir yön verdi”

Çin, Asya, Avrupa ve Ortadoğu’yu birbirine bağlayarak büyük bir altyapı ve ulaşım ağı oluşturulmasını amaçlayan “Tek Kuşak Tek Yol” projesine özel önem verdiklerini anlatan Turhan, bu kapsamda Türkiye-Azerbaycan ve Gürcistan’ın oluşturduğu işbirliği temelinde hayata geçen Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı üzerinde Bakü’den Kars’a ilk seferini yapan China Railway Express’in dünya demiryolu taşımacılığına yeni bir yön verdiğini söyledi.

Turhan, 30 Ekim 2017’den itibaren faaliyette olan hattın, Asya ve Avrupa arasında demiryolu yük taşımacılığı alanında yeni dönemin habercisi olduğunu dile getirerek, söz konusu hatla Türkiye’nin, Pekin’den Londra’ya uzanan “Orta Koridor”un ve Kazakistan’dan yine Türkiye’ye uzanan Demir İpek Yolu’nun en önemli bağlantı noktası haline geldiğini kaydetti.

“BTK ile Çin-Türkiye yük taşıma süresi bir aydan 12 güne, Avrupa’ya 18 güne düştü”

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nın, Çin ile Türkiye arasındaki yük taşıma süresini bir aydan 12 güne, “asrın projesi” Marmaray’ın bu hatta entegre olmasıyla da Uzak Asya ile Batı Avrupa arasındaki süreyi 18 güne düşürdüğünü belirten Turhan, “Asya ile Avrupa arasındaki 21 trilyon dolarlık ticaret hacmini dikkate aldığımızda, meselenin önemi kolaylıkla anlaşılacak. Yaklaşık 5 milyar nüfusun ve 60 ülkenin faydalandığı Demir İpek Yolu Hattı, global ticaret ağları için yeni ve çok önemli alternatif oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

“42 tıra eş değer ürün taşıyan transit tren 11 bin 483 kilometrelik yolu 12 günde tamamlayacak”

Bakan Turhan, yolculuğuna Çin’in Xi’an şehrinden başlayan ve 42 tıra eş değer elektronik ürün yükü taşıyan China Railway Ekspress’in (Çin Demiryolu Ekspresi) toplam uzunluğu 820 metre olan 42 konteyner yüklü vagonla 2 kıta, 10 ülke, 2 denizi aşarak 11 bin 483 kilometrelik yolu 12 günde katedeceğini bildirdi.

Yükün, Bakü-Tiflis-Kars hattını ve Marmaray’ı kullanarak orta koridor üzerinden taşınmasının, diğer koridorlara göre zaman ve enerji tasarrufu sağlayacağını dile getiren Turhan, “Bu, hem bölgesel hem de küresel ticaretin seyri açısından oldukça tarihi bir adım. Dolayısıyla binlerce kilometre yol kat eden bu trene, demiryolu taşımacılığında başlayan yeni dönemi simgelemesi hasebiyle, gururla bakıyoruz.” dedi.

Turhan, bu projenin, ülkelere ticari kazanç sunmasının yanında toplumlararası bağların güçlenmesine ve kültürlerarası etkileşim hızlanmasına da büyük katkı sağlayacağını ifade ederek, Türkiye’ye kadar hiçbir aksama ve sorun yaşamadan ulaşan trenin, Prag’da sonlanacak tarihi yolculuğunu başarıyla tamamlayacağına inandığını söyledi.

“Doğudan batıya 10 ülkenin demiryolları ile büyük bir işbirliğini hep birlikte başardık”

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın izlemiş olduğu proaktif politikalarla TCDD’nin bölgesel ve global anlamda güçlü bir aktör haline geldiğini ifade etti.

Dünya demiryolları açısından bugünün bir milat olduğunu dile getiren Uygun, “Doğudan batıya 10 ülkenin demiryolları üzerinden büyük bir işbirliğini hep birlikte başardık. Bu büyük iş birliğinin temeli, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde TCDD’de yaşanan değişim ve dönüşümdür.” diye konuştu.

“Tren yeni işbirliklerine yol açacak”

Kazakistan Ulusal Demiryolları Başkanı Sauat Mynbaev de “Tek Kuşak Tek Yol” projesiyle nakliye ve transit alanında işbirliğinin gelişeceğini söyledi.

Projeye katılan ülkelerin Asya ve Avrupa’nın birbirine bağlanmasına katkı sağladığını belirten Mynbaev, Kazakistan’ın lojistik ve konteyner alanında sıkı ve sistematik bir biçimde çalışmaya devam edeceğini bildirdi.

“Boğaz’dan ilk transit yük treni geçecek”

Azerbaycan Ekonomi Bakan Yardımcısı Niyazi Seferov, China Railway Express’in İstanbul Boğazı’ndan geçecek ilk yük treni olacağına dikkati çekerek, “Tren, katılımcı ülkelerin dostane ilişkilerin iyileştirilmesine katkı sağlayacak, yeni işbirliklerine yol açacak.” dedi.

Share

Bir cevap yazın