Bugün:10/07/2024

BAKAN TURHAN’DAN ANKARA-SİVAS YHT HATTI AÇIKLAMASI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, Ankara ile Sivas arasını 2 saate düşürecek Yüksek Hızlı Tren hattı projesinin yaz başında tamamlanacağını açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, Ankara ile Sivas arasını 2 saate düşürecek Yüksek Hızlı Tren hattı projesinin yaz başında tamamlanacağını açıkladı.

Ziyaretlerde bulunmak üzere Kırıkkale’ye giden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, Kırıkkale’de ilk önce hızlı tren hattında incelemelerde bulundu. Yetkililerden YHT hattı çalışmalarıyla ilgili bilgi alan Turhan 440 kilometrelik Ankara-Sivas yolunu 2 saate düşürecek YHT hattının yapımına devam edildiğini aktardı.

‘’Yaz Başında Ankara’yı Sivas’a Bağlayacağız’’

YHT’lerden yalnızca hattın döşendiği iller değil çevre illerin de faydalandığını belirten Turhan şunları söyledi: ‘’Ülkemizde bugün Ankara, İstanbul, Konya üçgeninde 40 milyona yakın nüfus bu hizmetten yararlanıyor. Yaz başında eğer bir aksaklık olmazsa Sivas’a kadar Ankara’yı hızlı tren ile bağlayacağız. Bu bölgede yaşayan, bu güzergahın etrafında yaşayan geniş bir hinterlanda, Orta Anadolu Bölgesindeki sadece bu güzergahın geçtiği iller değil, onun etrafındaki çevre iller de bu hizmetten yararlanacaktır.’’

‘’Yüksek Hızlı Tren İnsanımızın Hayatına Önemli Kolaylıklar Getirecek’’

Ankara-Sivas YHT Projesi’nin Ankara’nın doğusundaki illere yüksek hızlı tren konforunu getireceğini vurgulayan Turhan, şunları kaydetti: “Bu proje Kayseri’ye bağlanacak. Konya hattı üzerinden Mersin’e, Gaziantep’e, Diyarbakır’a kadar uzanacak. Yine Delice üzerinden Samsun’a ulaşacak. Bunlar ülkemizin, insanımızın hayatında önemli kolaylıklar getirecek, az gelişmiş bölgelerimizin hızlı ulaşımla hızla kalkınmasını sağlayacak projelerdir.”

 

Share

Bir cevap yazın