Bugün:12/06/2024

ANKARA-SİVAS YHT HATTINDA YIL SONUNDA TEST SÜRÜŞLERİ BAŞLIYOR

Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesindeki Ankara-Sivas YHT Projesi şantiyesinde incelemede bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, daha sonra Sorgun ilçesinde ray kaynağı çalışmasına katıldı.

“ Ankara-Sivas YHT Projesi’nde adım adım sona yaklaşıyoruz”

Turhan burada yaptığı açıklamada, projenin yüklenici firmalarından yapım çalışmalarıyla ilgili bilgi aldıklarını aktararak, “Adım adım sona yaklaşıyoruz. Artık bu projede ray döşeme işi hızlandı. Yerköy ve Sivas arasında yaklaşık 100 kilometreyi buldu. Yerköy-Kırıkkale arasında ise ray döşeme çalışmalarını başlattık. 8 kilometrelik bir kesim de orada tamamlandı.” diye konuştu.

“ 46 tünel,  53 viyadük, 611 köprü ve menfez, 217 alt üst geçit toplamda 930 sanat yapısı”

Çalışmaların bundan sonra daha hızlı şekilde yürüyeceğini dile getiren Turhan, “404 kilometrelik Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı, yaklaşık 66 kilometre uzunluğunda 46 tünel yapısı barındırıyor. 27,5 kilometre uzunluğunda 53 adet viyadük var. 611 adet köprü ve menfez yapısı, 217 adet de alt ve üst geçit bu projenin bünyesinde inşa edildi. Toplam sanat yapısı 930 adet. Bu projede 100 milyon metreküp kazı yapıldı. 30 milyon metreküp de dolgu imalatı gerçekleşti.” ifadelerini kullandı.

Altyapı çalışmalarının önemli ölçüde tamamlandığını, viyadük ve tünellerde çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Turhan, bu yıl sonunda test sürüşlerine başlanacağını müjdesini verdi.

Bu projede emek veren işçisinden mühendisine, teknisyeninden proje mühendisine kadar herkese teşekkür eden Turhan,   ray eksenini dengeye getiren araçla kısa süreli yolculuk yaptı.

Share

Bir cevap yazın